Co warto wiedzieć o serwerach?

Rola serwerów w dzisiejszych czasach stała się tak ważna i niezastąpiona, że praktycznie przestaliśmy się nad nią zastanawiać. Nie myślimy już o tym, że gdzieś tam, w nieokreślonej lokalizacji i przestrzeni znajdują się urządzenia, bez których internet praktycznie nie miałby racji bytu. Zaryzykować można tu stwierdzenie, że przeciętny użytkownik sieci w życiu nie widział serwerowni, wie tylko, że coś takiego istnieje i to mu wystarczy. Nie zaszkodzi jednak nauczyć się czegoś nowego.

Czym są serwery?

Zacznijmy od prostej definicji. Jak się okazuje samo słowo w języku informatycznym ma wiele znaczeń. Nas interesuje jedno. Tłumacząc je najprościej rzec można, że serwer to taki komputer do wynajęcia. I nie chodzi tu bynajmniej o przyniesienie sobie do domu konkretnego sprzętu. Do udostępnionego urządzenia mamy bowiem dostęp wyłącznie zdalnie.

Zasady działania

Są to tzw. serwery dedykowane, czyli specjalne komputery podłączone cały czas do sieci pracujące w szafach rackowych, które umieszczone są w specjalnych serwerowniach. Wykupując tzw. hosting, w zależności od rodzaju oferty, otrzymujemy dostęp do zasobów sprzętowych, czyli przestrzeni dyskowej, pamięci RAM czy też mocy obliczeniowej procesora.

Co nam to daje?

Choć serwerów używamy powszechnie (nawet często nie zdając sobie z tego sprawy) rzadko kiedy potrzebujemy hostingu. Najczęstsze przypadki i najoczywistsze przypadki to oczywiście chęć stworzenia własnej strony www czy profesjonalnego sklepu internetowego. Są to najpopularniejsze tego typu usługi. W pewnych sytuacjach warto też się zastanowić nad własnym serwerem domowym.